+48 58 620 63 34
NDT
Urządzenia i akcesoria do badań nieniszczących

Badania ultradźwiękowe

SKRÓCONY OPIS URZĄDZENIA

Badania ultradźwiękowe (UT) w NDT

Badania ultradźwiękowe (UT) wykorzystują falę dźwiękową o wysokiej częstotliwości. Przenika ona przez badany materiał, oddziałując z występującymi defektami. Badanie UT jest bardzo wszechstronne. Może być stosowane do najróżniejszych materiałów, takich jak metal czy ceramika. Podczas badań ultradźwiękowych spoin sondy emitują specjalne fale ultradźwiękowe. Jeżeli materiał okaże się jednorodny, fale będą kontynuować. W przeciwnym razie część z nich zostanie odbita z powrotem. W trakcie badań ultradźwiękowych złączy spawanych analizowane są zmiany w propagacji fal. Pozwala to wykryć ewentualne pęknięcia czy wtrącenia.

Precyzyjna diagnostyka dzięki badaniom ultradźwiękowym

Ocena jakości połączeń spawanych w przemyśle jest niezwykle istotnym aspektem, który ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji. Jedną z metod umożliwiających dokładną ich kontrolę są badania ultradźwiękowe. Technika ta wykorzystuje fale do detekcji usterek w materiałach oraz elementach konstrukcyjnych. Ten rodzaj defektoskopowych badań nieniszczących pomaga wykryć wszelkie wady płaskie, którymi są m.in. pęknięcia, rozwarstwienia czy zmiany grubości materiału. Przeprowadzenie penetracyjnej defektoskopii jest szczególnie ważne w branżach, gdzie wytrzymałość konstrukcji ma duże znaczenie. Właśnie dlatego coraz chętniej wykorzystuje się je w przemyśle czy energetyce.

Badania zgrzein za pomocą ultradźwięków – szczegółowa ocena jakości

Dzięki ultradźwiękom możliwe jest także badanie zgrzein punktowych. Pomaga ono wykryć nawet mikroskopijne wady w połączeniach spawanych. Badanie zgrzein pozwala także precyzyjnie określić lokalizację i rozmiar ewentualnych usterek. Nie bez powodu wykrywanie defektów za pomocą ultradźwięków jest powszechnie stosowane w wielu branżach, w których jakość, bezpieczeństwo i niezawodność są absolutnie kluczowe. Badania te dają możliwość dokładnego sprawdzania materiałów, czy konstrukcji bez konieczności ich niszczenia, co przekłada się na oszczędność czasu oraz kosztów.

Skuteczny defektoskop TFM

Defektoskop TFM posiada zdolność skanowania obszarów w trzech wymiarach. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć strukturę materiału, a także określić rozmiar oraz kształt defektu. Połączenie urządzenia z zaawansowanymi technologiami komputerowymi pozwala na automatyczną analizę, co znacząco może przyspieszyć pracę nad defektoskopowymi badaniami nieniszczącymi.

Defektoskopy Phased Array i TOFD

SKRÓCONY OPIS URZĄDZENIA

Badania ultradźwiękowe techniką Phased Array oraz TOFD stały się jednym z ważnych trendów rozwoju we współczesnym wykrywaniu wad. SyncScan stanowi najnowsze urządzenie od SIUI, które działa jako defektoskop Phased Array i TOFD. To kompaktowe urządzenie skutecznie łączy obie nowoczesne technologie, umożliwiając dokładne wykonanie badania. 

 

     
 

Defektoskopy ultradźwiękowe

SKRÓCONY OPIS URZĄDZENIA

Kalibracja defektoskopu

Wśród wielu dostępnych na rynku defektoskopów możemy wyróżnić np. defektoskop iskrowy, magnetyczny, radiologiczny oraz ten wymieniony poniżej, czyli ultradźwiękowy. Każdy z nich znajdzie zastosowanie w różnych branżach oraz gałęziach gospodarki. W prawidłowym użytkowaniu sprzętu ważna jest kalibracja defektoskopu ultradźwiękowego oraz pozostałych wymienionych. Kalibracja defektoskopu polega na ustaleniu wartości wskazywanych przez przyrząd wzorcowany w stosunku do odpowiadającym im wartościom wzorca miar.

Skanery ręczne i automaczyne

SKRÓCONY OPIS URZĄDZENIA

Skaner ręczny PTS-P05 do Phased Array lub Tofd

Skaner ręczny PTS-P05 to kompromis pomiędzy badaniem z enkoderem w technice Phased Array i TOFD. Skaner posiada wymienne mocowania do głowic. Jest możliwość stosowania do badań dwóch głowic Phased Array jak i kompletu głowic TOFD.

Zalety urządzenia:

  • Standardowo skonfigurowany do pracy z dwoma kanałami TOFD lub Phased Array;
  • Koła magnetyczne przyciągają skaner do podłoża, uniemożliwiając mu odpadnięcie. Ułatwiają także przesuw;
  • Struktura prowadnicy sprężynowej, która podąża za badaną powierzchnią, umożliwia zachowanie dobrego połączenie między klinem a badanym przedmiotem;
  • Regulowane położenie uchwytu do głowic umożliwia sprostanie wielu wymaganiom badawczym.

 

 

Mini skaner ręczny PES-02 do Phased Array

Mini skaner PES-02 to kompaktowe i elastyczne rozwiązania do badań w technice Phased Array. Dostosowany do badania jedną głowicą PA z klientem spoin obwodowych i wzdłużnych rur, zbiorników i spoin doczołowych.

Zalety urządzenia:

  • Wodoszczelny (IP68);
  • Kompaktowe rozmiary;
  • Konstrukcja ze stopu aluminium – wytrzyma najtrudniejsze warunki.
  • Wysoka rozdzielczość enkodera: 0,05 mm/krok;
  • Kompatybilny z długimi i krótkimi ramionami obrotowymi – elastyczne zastosowanie.

 

 

 

Skaner ręczny UHTS-X02 i Tofd UHTS-X02

Skaner składany Phased Array i TOFD UHTS-X02 jest kompatybilny z większością aparatów z PA i TOFD. Idealnie nadaje się do badań spoin doczołowych na płytach oraz do rurociągów o dużej średnicy (powyżej 500 mm).

Zalety urządzenia:

  • Standardowo skonfigurowany do pracy z dwoma kanałami TOFD;
  • Obsługa głowic Phased Array;
  • Obsługuje do 3 par uchwytów sondy jednocześnie;
  • Koła magnetyczne przyciagają skaner do podłoża, uniemożliwiajac mu odpadnięcie;
  • Struktura prowadnicy sprężynowej, która podąża za badaną powierzchnią, zachowując dobre połączenie między klinem a badanym przedmiotem.

 

 

Skaner do rur niskoprofilowych LPS-01/02

Skaner LPS-01/02 przeznaczony jest do obwodowego badania rur o małych średnicach. Jest kompatybilny z dostępnymi na rynku aparatami z Phased Array.

Zalety urządzenia:

  • Kompaktowy, lekki, przenośny, wodoodporny i wolny od rdzy;
  • Głowice i kliny można łatwo i szybko wymienić;
  • Obsługa dwóch głowic Phased Array w celu pokrycia całego obszaru spoiny;
  • Obejmuje standardowe rury o średnicach zewnętrznych od 21 do 115 mm (0,83-4,52 cala);
  • Może pracować w trudno dostępnych miejscach. Wymagany odstęp pomiędzy rurami to tylko 15 mm;
  • Rozdzielczość enkodera: 25 kroków/mm;
  • Odstęp głowicy można regulować w zakresie 0–55 mm;
  • Uretanowe koła zapewniają skanerowi płynnym ruchu po obwodzie rury;
  • Dwie metody badania: kontrola jednostronna i kontrola dwustronna.

 

 

 

Skaner ultradźwiękowy obwodowy Phased Array i TOFD CPS-01

Skaner ultradźwiękowy CPS-01 został zaprojektowany specjalnie do jednostronnych i dwustronnych badań ultradźwiękowych spoiny obwodowych rurociągów naftowych i gazowych w przemyśle petrochemicznym. Skaner można dowolnie konfigurować w celu zwiększenia zakresu badawczego. Współpracuje z głowicami PA i TOFD.

Zalety urządzenia:

  • Elastyczna konfiguracja, dostosowywany do elementów rur o średnicach od 1000 do 1300 mm, skomplikowanych aplikacjach (zdeformowane rury, niewspółosiowe spawanie itp.);
  • Łańcuchowa prowadnica magnetyczna z dokładnością do chodzenia ± 1 mm;
  • Elastyczne gumowe koła dla płynnego i stabilnego ruchu skanera i stabilności głowicy podczas przesuwu;
  • Wytrzymały i lekki materiał ze stopu aluminium;
  • Ręczne lub automatyczne urządzenie do irygacji, utrzymujące jednolitą wydajność wody i poprawne sprzężenie.

 

 

Głowice, wzorce i akcesoria

SKRÓCONY OPIS URZĄDZENIA

 

Ultradźwiękowe głowice zanurzeniowe od SIUI

Shantou Institute of Ultrasonic Instruments Co., Ltd. (SIUI) jest kluczowym producentem urządzeń i akcesoriów do badań nieniszczących. Firma specjalizuje się w pracach badawczo-rozwojowych, produkcji oraz dystrybucji aparatury ultradźwiękowej, głowic ultradźwiękowych i akcesoriów. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w dziedzinie badań ultradźwiękowych firma SIUI oferuje głowice ultradźwiękowe do różnorodnego zastosowania: wykrywania wad, pomiaru grubości, badania materiału itd. SIUI posiada w swojej ofercie ponad 500 modeli urządzeń, w tym głowice ultradźwiękowe do Phased Array i TOFD, oraz jest otwarta na dostosowywanie głowic pod konkretnych odbiorców.

Postaw na ultradźwiękową głowicę zanurzeniową od DPIdea

Głowica ultradźwiękowa z naszej oferty to przede wszystkim gwarancja najwyższej jakości. Dzięki temu przeprowadzenie badań nieniszczących nie przysporzy problemów, a wyniki będą jak najbardziej profesjonalne. Nasza głowica ultradźwiękowa daje satysfakcjonująca powtarzalność i wiarygodność badań. Priorytetem dla nas jest spełnienie szerokich oczekiwań Klientów. Możliwość technologicznego dostosowania parametrów głowic do indywidualnych wymagań daje naprawdę szerokie możliwości ich zastosowania. Skontaktuj się z DPIdea i dowiedz się więcej na temat ultradźwiękowej głowicy zanurzeniowej z naszej oferty.

 

shantou

 

Głowice zanurzeniowe najwyższej jakości

Jednoelementowa głowica zanurzeniowa wykorzystywana jest pod wodą. Głowice zanurzeniowe sprzęgają energię dźwiękową z materiałem w kąpieli bądź w kolumnie wodnej. Najczęściej głowic zanurzeniowych używa się przy obróbce części ruchomych oraz w trakcie badań na linii produkcyjnej. Specjalna technika wykorzystująca głowicę zanurzeniową pozwala fachowcom na szybsze skanowanie części.

 

Głowice ultradźwiękowe: Klasyczne, Tofd i Phased Array

 

 

Pobierz katalog głowic klasycznych 

 

Pobierz katalog głowic Phased Array i TOFD

 

 

Kable do głowic

Oferujemy kable do defektoskopów ultradźwiękowych i grubościomierzy własnej produkcji dzięki czemu możemy zagwarantować ich najwyższą jakość oraz szybki czas realizacji. Posiadamy w ofercie kable ze złączami Lemo, BNC, MicroDot oraz pozostałe. Wykonujemy także specjalnie wzmacniane kable do głowic podwójnych.

 

Nasze kable są kompatybilne ze wszystkimi dostępnymi na rynku urządzeniami ultradźwiękowymi.

Wzorce kalibracyjne

Firma DPIdea posiada w swoim asortymencie bardzo szeroki wybór wzorców kalibracyjnych. Jesteśmy w stanie wykonać wzorce kalibracyjne pod specjalne wymogi danego klienta.

Wzorce kalibracyjne

calibration

Systemy automatyczne i specjalistyczne

SKRÓCONY OPIS URZĄDZENIA

Współpracując z wieloma firmamy jesteśmy w stanie zaoferować zaawansowane technicznie systemy do automatycznej inspekcji w trybie on-line. Specjalizujemy się w dostawie systemów ultradźwiękowych jak i stanowiski badawczych pracujących w technologi prądów wirowych.

 

Contrôle Mesure Systèmes SA (CMS) jest wiodącym producentem urządzeń do badań nieniszczących i systemów badań nieniszczących. Projektujemy, opracowujemy i produkujemy pełną gamę urządzeń NDT do kontroli prądów wirowych i ultradźwiękowych. Naszym celem jest dostarczanie rozwiązań pod klucz, mających na celu poprawę bezpieczeństwa, wydajności i rentowności naszych klientów. Jesteśmy również zawsze gotowi do ulepszania wydajności naszych urządzeń i maszyn do badań nieniszczących.

 

Dostarczamy systemy do badań:

  • Rur i pręty,
  • Poszyć skrzydeł samolotów,
  • Konstrukcji metlaowychi kompozytowych
  • Spoiny rur i zbiorników ciśnieniowych,
  • Odkuwek o dużych wymiarach (dla energetyki),
  • tłoków silnika,
  • kół kolejowych i szyn torowych

 

mapowanie korozji

SKRÓCONY OPIS URZĄDZENIA

test

 

Badanie zgrzein punktowych

SKRÓCONY OPIS URZĄDZENIA

PHAsisNEO - ultradźwiękowe badania zgrzein punktowych

 

Ultradźwiękowe urządzenie kontrolne do szybkiej i precyzyjnej kontroli złączy spawanych w produkcji, szczególnie zgrzein punktowych i krótkich spawów (np. Arplas®)

 

Firma VOGT opracowała system PHAsis do precyzyjnego badania punktów zgrzewanych oporowo ze stali i aluminium. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zastąpić badania niszczące, które każdorazowo niszczyły badaną próbkę generując dodatkowe koszta. PHAsis® to pierwszy defektoskop ultradźwiękowy do analizy spoin zgrzewanych w technice Phased Array (PAUT) z fizyczną rozdzielczością średnicy linii zgrzewu dokładniejszą niż 0,35 mm.

 

Idealnie nadaje się do testowania połączeń 2 i 3 arkuszy o grubości pojedynczego arkusza 0,6 – 5 mm. PHAsis® został opracowany specjalnie z myślą o oszczędności czasu podczas produkcji. Oprócz testów ręcznych nadaje się również do automatycznych badań wykorzystujących robota. Także znajdzie zastosowanie w pracy z liniami produkcyjnymi.

 

 

Wyróżniające cechy urządzenia

 

  • Precyzyjne badanie punktów zgrzewanych stali lub blachy aluminiowe.
  • Minimalny czas szkolenia ok. 4 godz.
  • Łączenie 2 i 3 arkuszy o grubości pojedynczej blachy  od 0,6 mm do 5 mm.
  • Niezwykle wysoka sekwencja obrazów i szybkość badania. Dzięki 20 000 pomiarom ultradźwiękowych na sekundę możemy uzyskać wysoką rozdzielczość zgrzein punktowych.
  • Ponad 700 punktów pomiarowych (A-skan) zarejestrowanych w obszarze kontroli zgrzeiny punktowej.
 
  • Uniwersalna sonda standardowa. Dostępne są także sondy specjalistyczne (np. dla gruboziarnistej struktury / aluminium / miejsca trudno dostępne).
  • Wszystko w jednym urządzeniu: zarządzanie inspekcją i planowanie badania, monitoring sprzętu inspekcyjnego, zabezpieczona inspekcja zgodnie z planem inspekcji lub elastyczna z ustawieniami indywidualnymi.
  • Obsługa wysokich częstotliwości sondy do 25 MHz  dla niezawodnej kontroli spoin punktowych.
  • Przechowywanie wszystkich skanów A w celu ewentualnej ponownej oceny i korelacja z badaniami niszczącymi.
  • Wyświetlanie obrazu spoiny punktowej jako skanowanie na żywo (C-scan) i w rezultacie (D-scan, dokładna głębokość).