+48 58 620 63 34
Bezpieczeństwo
Systemy bezpieczeństwa

Usługi

SKRÓCONY OPIS URZĄDZENIA

Kalibracja przyrządów pomiarowych z DPIdea

Firma DPIdea oferuje szeroki zakres kalibracji przyrządów pomiarowych oraz sprawdzania okresowego. Kalibracja to działanie mające na celu dopasowanie przyrządu do określonych standardów. Dokładność i szczegółowość kalibracji m.in. spektrometru ma ogromne znaczenie dla wielu technik, takich jak np. spektroskopia Ramana. Kalibracja sprzętów, w tym suwmiarek, jest wykonywana rzetelnie oraz profesjonalnie przez wyspecjalizowanych fachowców. Po każdorazowej kalibracji użytkownik otrzymuje stosowny certyfikat.

Wzorcowanie luksomierzy i nie tylko

Jedną z najważniejszych czynności, przy pomocy której można określić stan przyrządów pomiarowych, jest wzorcowanie. W procesie wzorcowania np. grubościomierzy ultradźwiękowych musi zostać zachowana spójność pomiarowa, czyli ciąg odniesień przyrządu pomiarowego do wzorca wielkości. Częstotliwość wzorcowania m.in. luksomierzy ustala samodzielnie użytkownik, biorąc pod uwagę charakter pracy przyrządu. Podczas wykonywania wzorcowania mikrometrów nasi specjaliści wyznaczają nacisk, błąd pomiaru, odchylenie od płaskości powierzchni pomiarowych oraz odchylenie od równoległości powierzchni pomiarowych.

Postaw na wzorcowanie szczelinomierzy z DPIdea

Wzorcowanie spoinomierzy wykonujemy przy użyciu profesjonalnych sprzętów, takich jak wałeczki pomiarowe czy płytki wzorcowe lub kątowe. Możemy zaoferować również wzorcowanie szczelinomierzy w wariantach: listkowych, stożkowych, a także klinowych. Każde wzorcowanie, nie tylko twardościomierzy czy wysokościomierzy, powinno odbywać się regularnie i zgodnie z zaleceniami normy. W celu zapoznania się z ofertą prosimy o kontakt z biurem lub poprzez formularz kontaktowy.

W celu zapoznania się z ofertą prosimy o kontakt z biurem lub przez formularz kontaktowy.

Wzorcowanie przyrządów pomiarowych, w tym mikrometrów

Wzorcowanie przyrządów pomiarowych jest zbiorem czynności, które mają na celu sprawdzenie właściwości metrologicznych danego sprzętu. Wyniki takich badań określają odchylenie od normy oraz niepewność pomiaru urządzeń. Dzięki kalibracji przyrządów pomiarowych dowiadujemy się, czy sprzęt jest zdatny do wykonywania pomiarów. Wzorcowaniu podlegają m.in. mikrometry oraz suwmiarki.

Czym jest wzorcowanie kątomierza?

Wzorcowanie kątomierza polega na ustawieniu go pod określonymi kątami, używając np. stołów obrotowych, a następnie odczytaniu wskazań. Otrzymane wyniki są porównywane ze wzorcem odniesienia o znanej dokładności i na tej podstawie ewentualnie korygowane. Warto przeprowadzić ten proces po każdorazowym upadku, ponieważ może to wpłynąć na jego działanie. Przyjmuje się także, że kalibracja powinna być realizowana przynajmniej raz do roku.

Wzorcowanie twardościomierzy od DPIdea

Wzorcowanie twardościomierzy wykonuje się według różnych norm. Każda z nich odpowiada natomiast innej metodzie. Klasyczna metrologia mówi o tym, że przyrząd wzorcowy powinien być dokładniejszy od przyrządu wzorcowanego o trzy rzędy wielkości.

Ogólne kroki w procesie kalibracja spektrometru

W większości wypadków kalibracja spektrometru odbywa się przy użyciu konwencjonalnych lamp kalibracyjnych. Zapewniają one wyraźne, dobrze zdefiniowane linie o znanej długości fali. Procesy kalibracji mogą się różnić w zależności od marki oraz modelu, jednak najważniejsze kroki to:

  • kalibracja źródła światła,
  • kalibracja długości fali,
  • kalibracja detektora,
  • pomiar ciemności i korekcja szumów,
  • wyrównanie i kalibracja optyczna.