+48 58 620 63 34
Blog
Blog
Przegląd wywoływarek RTG przydatnych w badaniach nieniszczących

Przegląd wywoływarek RTG przydatnych w badaniach nieniszczących

NDT zazwyczaj wykonuje się podczas przeglądu lub naprawy różnych sprzętów – od maszyn po elementy elektroniczne. Badania nieniszczące wpływają na ich większą trwałość oraz mniejszą liczbę awarii w przyszłości. Do prawidłowego przeprowadzania badań nieniszczących potrzebne są urządzenia o odpowiednim przeznaczeniu, które będą odpowiadać konkretnej metodzie. W poniższym tekście zostaną pokrótce opisane sprzęty, jakimi są wywoływarki RTG – ich parametry oraz użycie.

 

Spis treści

 

Rola wywoływarek RTG w badaniach nieniszczących

Zanim przejdziemy do omawiania wspomnianych już wyżej wywoływarek, przybliżmy temat samych badań nieniszczących. NDT, czyli z ang. Non-Destructive Testing, to grupa metod badań, która ma na celu dostarczenie informacji o właściwościach badanego elementu bez zmiany jego eksploatacyjnej przydatności. Ich przeciwieństwem mogą być zatem mechaniczne pomiary twardości, ponieważ w trakcie ich przeprowadzania produkt ulega zniszczeniu. NDT ułatwiają wykrywanie nieciągłości materiałowych, takich jak pęknięcia, wklęśnięcia, czy nierówności. Aby badanie nieniszczące przebiegło pomyślnie, potrzebne jest odpowiednie urządzenie, takie jak m.in. wywoływarka RTG. Używa się jej po przeprowadzeniu badania, w celu wywołania i uzyskania właściwego obrazu. W kolejnych akapitach przyjrzymy się różnym popularnym i polecanym wariantom tych urządzeń.

Wywoływarka RTG XR 24 Nova firmy Dürr Dental

Ten sprzęt to w pełni automatyczna wywoływarka, która jest przystosowana do wywoływania filmów w formatach od 3 × 4 cm do 24 × 30 cm, a maksymalna szerokość wywoływanej błony RTG to 24 cm. Przesuw filmów jest możliwy dzięki wałkom transportowym. XR 24 Nova za jednym razem przyjmuje sześć mniejszych zdjęć albo jedno duże. Można bez problemu dołączyć do niej przystawkę ciemniową DL-26 lub DA-24, a także uzupełnić urządzenie o system regeneracji odczynników.

Parametry XR 24 Nova:

proces wywoływania – 3 i 6 min;
szybkość nagrzewania – 20 min;
pojemność zbiorników – 5 l;
zasilanie – 220 V;
moc grzałki wywoływacza – 400 W;
moc grzałki suszarki – 450 W.

Wywoływarka RTG OPTIMAX 2010 NDT

Optimax 2010 NDT to system RTG produkcji niemieckiej firmy Protec. Jest urządzeniem energooszczędnym z wbudowanym już programem oszczędzania wody. Na rynku dostępna jest również wersja mobilna tego modelu – pomocna, kiedy użytkownik często zmienia lokalizację. OPTIMAX 2010 NDT przetwarza wszelkie standardowe rodzaje filmów NDT o szerokości od 10 do 35 cm. W przypadku tej wywoływarki możliwe jest użycie odczynników dowolnego producenta. Posiada ona dodatkowy program zapobiegający krystalizacji i utlenianiu odczynników.

Parametry OPTIMAX 2010 NDT:

wydajność dla formatu 24 × 30 cm – 78 filmów;
temperatura suszenia filmów – maksymalnie 70°C;
temperatura procesu wywoływania – od 26 do 37°C;
pojemność tanków wywoływacza, utrwalacza oraz wody – 5 l.

Wywoływarka RTG COMPACT2 NDT

Model COMPACT2 NDT to również produkt stworzony przez firmę Protec. Stosuje się go głównie w radiografii przemysłowej. Cechuje się bardzo wysokim poziomem wydajności. Posiada, podobnie jak OPTIMAX 2010 NDT, wbudowany program oszczędzania wody oraz energii, a także możliwość zastosowania odczynników każdego producenta. COMPACT2 NDT przetwarza wszelkie rodzaje filmów w rolkach i arkuszach o szerokości od 10 do 45 cm. Urządzenie wspomaga program, który skutecznie zapobiega krystalizacji i utlenianiu odczynników.

Parametry COMPACT2 NDT:

temperatura suszenia filmów – od 35 do 70°C;
temperatura procesu wywoływania – od 26 do 40°C;
pojemność tanków wywoływacza, utrwalacza oraz wody – 12,5 l, 12 l i 13 l.

Podsumowanie

Doświadczeni profesjonaliści, którzy na co dzień korzystają z urządzeń do badań nieniszczących chętnie zaopatrują się w wymienione w powyższym wpisie modele wywoływarek. Właśnie dlatego DPIdea oferuje sprzęt NDT w wariantach: XR 24 NDT, XR 35 NDT oraz XR 45 NDT. To niezawodne rozwiązania, odznaczające się dużą wydajnością oraz doskonałą jakością procesu wywoływania. Dzięki korzystaniu z wymienionych urządzeń ma się pewność, że badania NDT do samego końca będą wykonane prawidłowo i pozwolą uzyskać obraz wysokiej jakości oraz oczekiwane rezultaty.