+48 58 620 63 34
Blog
Blog
Tomografia komputerowa CT – to musisz wiedzieć

Tomografia komputerowa CT – to musisz wiedzieć

Tomografia komputerowa to jedna z najmłodszych, a zarazem najszybciej rozwijających się dziedzin metrologii i badań nieniszczących. CT zasłynęła wpierw w medycynie, dopiero później przejęła ją branża przetwórstwa przemysłowego. Tomografia komputerowa znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, takich jak automotive, lotnictwo czy elektronika. Jej precyzja i możliwości analizy wewnętrznej struktury obiektów sprawiły, że stała się nieocenionym narzędziem w kontroli jakości, diagnostyce wad produkcyjnych oraz badaniach materiałowych.

 

Spis treści

 

Czym jest tomografia komputerowa CT?

Tomografia komputerowa CT (z ang. computed tomography) jest metodą diagnostyczną pozwalającą na uzyskanie obrazów tomograficznych badanego obiektu. Pokazuje je w różnych płaszczyznach i warstwach, w technice 2D lub 3D. Tomografia CT bazuje na promieniowaniu rentgenowskim. Wśród tych systemów wyróżniamy opcję wolnostojącą oraz kabiny radiograficzne. Znajdują one szerokie zastosowanie w diagnostyce wielu chorób. Obecnie trudno wyobrazić sobie medycynę bez CT. Badanie komputerowe tego typu wykorzystuje najnowszą technologię, dzięki czemu posiada również szerokie zastosowanie w branży przemysłowej.

Jak działa tomograf komputerowy?

 

  1. Umieszczamy badany przedmiot wewnątrz cylindrycznego detektora.
  2. Detektor obraca się wokół obiektu, wysyłając równoczesne promienie rentgenowskie z różnych kierunków.
  3. Detektor mierzy intensywność promieniowania, przechodzącego przez badany obiekt.
  4. Algorytmy komputerowe analizują te dane i generują obrazy przekrojowe oraz trójwymiarowe rekonstrukcje badanego przedmiotu.

 

Tomografia komputerowa CT w przemyśle

CT w przemyśle to proces tworzenia wizualizacji detalu w 3D na podstawie kilku tysięcy zdjęć rentgenowskich. Cały detal na zewnątrz oraz wewnątrz jest doskonale widoczny na stworzonym modelu. CT pozwala na badanie wewnętrznej struktury różnorodnych materiałów bez konieczności ich niszczenia. Dzięki temu można dokładnie przyglądać się zarówno skomplikowanym konstrukcjom, jak i fragmentom o bardzo drobnych wymiarach. Pomaga to m.in. w analizach porowatości, sprawdzaniu poprawności złożeń czy poszukiwaniu szczelin między wewnętrznymi detalami.

Zastosowanie CT w przemyśle

Tomografia komputerowa jest wszechstronną metodą, którą można stosować na wielu płaszczyznach, w tym także w branży przemysłowej. Poniżej zamieszczamy przykładowe możliwości wykorzystania CT.

Kontrola jakości w produkcji

Wytwarzanie elementów o precyzyjnych kształtach i bez wewnętrznych defektów to kluczowy aspekt w wielu gałęziach przemysłu. Tomografia komputerowa pozwala dokładnie skontrolować jakość wyprodukowanych części bez konieczności ich niszczenia.

Badania wewnętrznej struktury materiałów

CT umożliwia nieinwazyjną analizę wewnętrznej struktury najróżniejszych materiałów, m.in. metali oraz tworzyw sztucznych. Dzięki temu wykrycie wad, pęknięć czy porów nie stanowi żadnego problemu.

Badania strukturalne w lotnictwie i motoryzacji

W lotnictwie i motoryzacji bezpieczeństwo gra główną rolę. Dlatego też dokładna analiza strukturalna komponentów jest niezbędna. Tomografia komputerowa pozwala na wykrycie nawet najmniejszych wad, wskutek czego poprawia się wydajność maszyn oraz zwiększa ochrona.

Inne zastosowanie CT

CT to nie tylko przemysł. Tomografia komputerowa przydaje się również w badaniach archeologicznych. Można wykorzystać ją do analizy wnętrza zabytków bez konieczności ich niszczenia. W ten sposób wspieramy dziedzictwo kulturowe i dbamy o historię.

Podsumowanie

Tomografia komputerowa to nieoceniona pomoc w dziedzinie badań przemysłowych i nie tylko. Dzięki jej możliwościom dostarczania wysokiej jakości obrazów z wnętrza badanego obiektu możemy z łatwością rozpocząć analizę różnego typu przedmiotów. CT zdecydowanie wpływa pozytywnie na jakość i efektywność procesów produkcyjnych. Technologia wciąż postępuje, a zastosowania tomografii komputerowej się poszerzają. Możemy więc zapewne liczyć na dalszy progres tej metody badań i większe pole do rozwoju dla badaczy.