+48 58 620 63 34
Blog
Blog
Tomografia komputerowa CT – to musisz wiedzieć

Tomografia komputerowa CT – to musisz wiedzieć

Tomografia komputerowa to jedna z najmÅ‚odszych, a zarazem najszybciej rozwijajÄ…cych siÄ™ dziedzin metrologii i badaÅ„ nieniszczÄ…cych. CT zasÅ‚ynęła wpierw w medycynie, dopiero później przejęła jÄ… branża przetwórstwa przemysÅ‚owego. Tomografia komputerowa znajduje zastosowanie w wielu gaÅ‚Ä™ziach przemysÅ‚u, takich jak automotive, lotnictwo czy elektronika. Jej precyzja i możliwoÅ›ci analizy wewnÄ™trznej struktury obiektów sprawiÅ‚y, że staÅ‚a siÄ™ nieocenionym narzÄ™dziem w kontroli jakoÅ›ci, diagnostyce wad produkcyjnych oraz badaniach materiaÅ‚owych.

 

Spis treści

 

Czym jest tomografia komputerowa CT?

Tomografia komputerowa CT (z ang. computed tomography) jest metodÄ… diagnostycznÄ… pozwalajÄ…cÄ… na uzyskanie obrazów tomograficznych badanego obiektu. Pokazuje je w różnych pÅ‚aszczyznach i warstwach, w technice 2D lub 3D. Tomografia CT bazuje na promieniowaniu rentgenowskim. WÅ›ród tych systemów wyróżniamy opcjÄ™ wolnostojÄ…cÄ… oraz kabiny radiograficzne. ZnajdujÄ… one szerokie zastosowanie w diagnostyce wielu chorób. Obecnie trudno wyobrazić sobie medycynÄ™ bez CT. Badanie komputerowe tego typu wykorzystuje najnowszÄ… technologiÄ™, dziÄ™ki czemu posiada również szerokie zastosowanie w branży przemysÅ‚owej.

Jak działa tomograf komputerowy?

 

  1. Umieszczamy badany przedmiot wewnÄ…trz cylindrycznego detektora.
  2. Detektor obraca siÄ™ wokóÅ‚ obiektu, wysyÅ‚ajÄ…c równoczesne promienie rentgenowskie z różnych kierunków.
  3. Detektor mierzy intensywność promieniowania, przechodzącego przez badany obiekt.
  4. Algorytmy komputerowe analizujÄ… te dane i generujÄ… obrazy przekrojowe oraz trójwymiarowe rekonstrukcje badanego przedmiotu.

 

Tomografia komputerowa CT w przemyśle

CT w przemyÅ›le to proces tworzenia wizualizacji detalu w 3D na podstawie kilku tysiÄ™cy zdjęć rentgenowskich. CaÅ‚y detal na zewnÄ…trz oraz wewnÄ…trz jest doskonale widoczny na stworzonym modelu. CT pozwala na badanie wewnÄ™trznej struktury różnorodnych materiaÅ‚ów bez koniecznoÅ›ci ich niszczenia. DziÄ™ki temu można dokÅ‚adnie przyglÄ…dać siÄ™ zarówno skomplikowanym konstrukcjom, jak i fragmentom o bardzo drobnych wymiarach. Pomaga to m.in. w analizach porowatoÅ›ci, sprawdzaniu poprawnoÅ›ci zÅ‚ożeÅ„ czy poszukiwaniu szczelin miÄ™dzy wewnÄ™trznymi detalami.

Zastosowanie CT w przemyśle

Tomografia komputerowa jest wszechstronnÄ… metodÄ…, którÄ… można stosować na wielu pÅ‚aszczyznach, w tym także w branży przemysÅ‚owej. Poniżej zamieszczamy przykÅ‚adowe możliwoÅ›ci wykorzystania CT.

Kontrola jakości w produkcji

Wytwarzanie elementów o precyzyjnych ksztaÅ‚tach i bez wewnÄ™trznych defektów to kluczowy aspekt w wielu gaÅ‚Ä™ziach przemysÅ‚u. Tomografia komputerowa pozwala dokÅ‚adnie skontrolować jakość wyprodukowanych części bez koniecznoÅ›ci ich niszczenia.

Badania wewnÄ™trznej struktury materiaÅ‚ów

CT umożliwia nieinwazyjnÄ… analizÄ™ wewnÄ™trznej struktury najróżniejszych materiaÅ‚ów, m.in. metali oraz tworzyw sztucznych. DziÄ™ki temu wykrycie wad, pÄ™knięć czy porów nie stanowi żadnego problemu.

Badania strukturalne w lotnictwie i motoryzacji

W lotnictwie i motoryzacji bezpieczeÅ„stwo gra gÅ‚ównÄ… rolÄ™. Dlatego też dokÅ‚adna analiza strukturalna komponentów jest niezbÄ™dna. Tomografia komputerowa pozwala na wykrycie nawet najmniejszych wad, wskutek czego poprawia siÄ™ wydajność maszyn oraz zwiÄ™ksza ochrona.

Inne zastosowanie CT

CT to nie tylko przemysÅ‚. Tomografia komputerowa przydaje siÄ™ również w badaniach archeologicznych. Można wykorzystać jÄ… do analizy wnÄ™trza zabytków bez koniecznoÅ›ci ich niszczenia. W ten sposób wspieramy dziedzictwo kulturowe i dbamy o historiÄ™.

Podsumowanie

Tomografia komputerowa to nieoceniona pomoc w dziedzinie badaÅ„ przemysÅ‚owych i nie tylko. DziÄ™ki jej możliwoÅ›ciom dostarczania wysokiej jakoÅ›ci obrazów z wnÄ™trza badanego obiektu możemy z Å‚atwoÅ›ciÄ… rozpocząć analizÄ™ różnego typu przedmiotów. CT zdecydowanie wpÅ‚ywa pozytywnie na jakość i efektywność procesów produkcyjnych. Technologia wciąż postÄ™puje, a zastosowania tomografii komputerowej siÄ™ poszerzajÄ…. Możemy wiÄ™c zapewne liczyć na dalszy progres tej metody badaÅ„ i wiÄ™ksze pole do rozwoju dla badaczy.