+48 58 620 63 34
Blog
Blog
Kontrola bagażu – integralna część procedur bezpieczeństwa

Kontrola bagażu – integralna część procedur bezpieczeństwa

Kontrola bagażu jest kluczowym elementem dbania o bezpieczeństwo w miejscach publicznych, takich jak np. lotnisko. Dzięki prześwietlaniu zawartości transportowanych rzeczy możliwe jest wykrycie przedmiotów typu broń, materiały wybuchowe, czy zabronione artykuły. Zmniejsza to stanowczo zagrożenie pasażerów oraz pracujących osób. Ta metoda zapewnia efektywne procesy kontroli. Prześwietlarki bagażów wykorzystywane są także m.in. przez przewoźników, urzędy pocztowe oraz centra logistyczne.

 

Spis treści

 

Jak działa technologia prześwietlania bagaży?

Technologia używana do prześwietlania bagaży to w głównej mierze promieniowanie rentgenowskie, które przenika przez bagaż i jest następnie odbierane za pomocą detektorów. Przetwarzają one zebrane dane, tworząc obrazy wewnętrznych struktur bagażu. Materiały pochłaniają promieniowanie rentgenowskie w różnym stopniu. Pozwala to na identyfikację zawartości bagażu.

Dostępne systemy rentgenowskie

Dzięki rozwojowi technologii rentgenowskich możemy aktualnie używać różnych systemów, oto trzy z nich:

    • CT – inaczej tomografia komputerowa. Pozwala na uzyskanie trójwymiarowych obrazów bagażu. Systemy te stosują technikę skanowania warstwa po warstwie. Umożliwia to wysoce dokładną analizę oraz lepsze wykrywanie niebezpiecznych przedmiotów.
    • Automatyczna analiza obrazów – algorytmy sztucznej inteligencji szybko i sprawnie analizują obrazy bez konieczności angażowania w to ludzi. Przyspiesza to zdecydowanie proces kontroli bezpieczeństwa bagażu.
    • Dual-Energy X-ray Systems – wykorzystują dwa różne poziomy energii promieniowania rentgenowskiego. Pozwala to na rozróżnienie materiałów organicznych od nieorganicznych.

 

W jakich miejscach potrzebna jest kontrola bagażu?

Dzięki prześwietlaniu bagaży można skutecznie podnieść poziom bezpieczeństwa w wielu miejscach, minimalizując ryzyko zagrożeń. Poniżej przedstawiamy tych kilka kluczowych, w których kontrola sprawdza się szczególnie dobrze.

      • Lotniskakontrola bagażu na lotnisku jest rutynową procedurą. Wykrywanie broni, materiałów wybuchowych czy substancji zakazanych odbywa się tam na porządku dziennym.
      • Przeprawy graniczne – na przejściach granicznych prześwietlanie jest kluczowe do prawidłowo przeprowadzonej kontroli celnej. Pomaga to w znajdowaniu nielegalnych towarów oraz przemycanych przedmiotów.
      • Obiekty rządowe i ambasady – kontrola bagaży jest w tych miejscach niezbędna ze względu na ochronę m.in. przed atakami terrorystycznymi.
      • Obiekty przemysłowe i korporacyjne – w dużych firmach i zakładach przemysłowych prześwietlanie może być stosowane jako zabezpieczenie przed kradzieżą oraz wnoszeniem niebezpiecznych przedmiotów.

 

Jakie są zalety kontroli bagażu?

Główna i najważniejsza zaleta, jaką niesie ze sobą prześwietlanie bagaży to oczywiście bezpieczeństwo. Właściwe procedury w połączeniu z zaawansowaną technologią redukują ryzyko wniesienia niebezpiecznych przedmiotów m.in. na pokład samolotu czy na imprezę masową. Ogromnym plusem jest również automatyzacja procesu kontroli. Pozwala to na szybszą i bardziej efektywną pracę, aniżeli miałoby to miejsce tylko w sposób ręczny.

 

Modele prześwietlarek od DPIdea

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli prześwietlarek. W naszej ofercie znajdują się: BV6045 oraz BV100100DV. Maszyny te są wyposażone w interfejs, który gwarantuje natychmiastową łączność z siecią w razie zagrożenia. Oprócz tego sprzęt ten posiada kluczowe funkcje:

      • możliwość zaznaczania niebezpiecznych obiektów;
      • interfejs z help deskiem w formie wideo;
      • obraz dostępny w 3 oraz 7 kolorach nie licząc białego, czarnego i ich odcieni;
      • szybkie uruchamianie i wyłączanie;
      • konfigurację oprogramowania odporną na błędy i wirusy.

 

Podsumowanie

Prześwietlanie bagaży jest nieodłącznym elementem współczesnych podróży i nie tylko. Ciągłe doskonalenie technologii oraz szkolenie pracowników ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa, ale również zniwelowanie dyskomfortu m.in. poprzez skrócenie czasu oczekiwania. Inwestycje w nowoczesne sprzęty tego typu są więc priorytetem w branży podróżniczej, a także dużą pomocą podczas organizacji imprez masowych czy elementem ochrony w obiektach przemysłowych.