+48 58 620 63 34
Blog
Blog
 Lampy inspekcyjne LED – skuteczna pomoc w NDT

Lampy inspekcyjne LED – skuteczna pomoc w NDT

Badania nieniszczące, czyli w skrócie NDT, mają na celu ułatwienie wykrycia nieciągłości materiałowych, w tym wklęśnięć, nierówności lub pęknięć przy pomocy specjalnych technik i urządzeń. Czasem ciężko jest dostrzec wymienione skazy bez odpowiedniego wsparcia. Aby skutecznie przeanalizować konkretne materiały lub sprawnie naprawić sprzęt warto więc dodatkowo zaopatrzyć się w lampę inspekcyjną, która będzie efektywną pomocą w rękach wykwalifikowanego specjalisty.

 

Spis treści

 

Lampa inspekcyjna – do czego służy?

Sprzęt ten wykorzystuje światło ultrafioletowe, które jest niezmiernie precyzyjne. Emituje on promień o długości fal krótszej niż światło widzialne. Wnika w ten sposób w głąb badanych materiałów i wykrywa wady i nawet najmniejsze defekty niewidoczne gołym okiem. Lampy inspekcyjne LED pomagają również podczas kontroli jakości i przeprowadzanych badań bezpieczeństwa na różnych tworzywach. Na rynku dostępnych jest wiele typów lampy ręcznej LED. Różnią się one od siebie parametrami, takimi jak: obszar naświetlenia, intensywność UVA, czy rodzaj zasilania. Aby wybrać właściwe urządzenie, należy pamiętać o tym, że dobór zależy od specyfiki wykonywanego badania oraz grubości i rodzaju testowanego materiału.

Lampa ręczna LED – przykładowe narzędzia

Przyjrzyjmy się popularnym i sprawdzonym lampom, poznajmy ich dokładniejsze przeznaczenie oraz parametry. Wymienione poniżej warianty można zakupić na stronie DPIdea.

JAGUAR SERIES H/S

Ta lampa posiada 2 mocne diody UVA (365 nm) oraz białe diody LED. Służą one do przełączania między inspekcją fluorescencyjną a lokalizacją wad. JAGUAR SERIES H/S nadaje się świetnie jako pomoc w badaniach magnetyczno-proszkowych, a także penetracyjnych.

Parametry:

zasilanie za pomocą akumulatora litowo-jonowego;
posiada mechaniczny system chłodzenia, utrzymujący diody LED w niskiej temperaturze;
zapewnia bezpieczne i czyste spektrum UVA w zakresie 365-370 nm bez UVB i UVC.

KK-6000

Narzędzie składa się z 3 diod UV LED i 1 białej LED, dzięki czemu zasięg promieniowania jest silniejszy. Lampa ta dodatkowo posiada pięciostopniową regulację intensywności UV oraz wskaźnik laserowy. Wykonanie KK-6000 ze stopu aluminium klasy lotniczej wpływa na jego niesamowitą wytrzymałość oraz długie lata użytkowania.

Parametry:

zasilanie za pomocą akumulatora lub sieci;
posiada ekran OLED, pokazujący stan baterii, temperaturę lampy, poziom intensywności UV i wskaźnik ładowania;
zapewnia bezpieczne i czyste spektrum UVA w zakresie 365-370 nm bez UVB i UVC.

SPIRIT - 30 MAINS/BATTERY (EX)

Lampa składa się z 2 diod UV i 1 białej diody LED. Posiada certyfikowane właściwości przeciwwybuchowe. Cechuje się niezwykle lekką konstrukcją, wpływającą na komfort korzystania ze sprzętu.

Parametry:

zasilanie za pomocą akumulatora lub sieci;
zapewnia bezpieczne i czyste spektrum UVA w zakresie 365-370 nm bez UVB i UVC;
możliwość przełączania światła białego i światła UV;
zapewnia stabilną pracę w silnym polu magnetycznym.

SIRIUS - 60 / 45A

Narzędzie składa się z 4 diod UV LED i 1 białej LED. Lampa emituje gładką oraz dużą wiązkę. Sprzęt nada się do najróżniejszych form inspekcji. Posiada specjalistyczny mechaniczny system chłodzenia, utrzymujący diody LED w niskiej temperaturze. Ma to za zadanie utrzymać optymalną moc światła w trakcie długotrwałego użytkowania.

Parametry:

zapewnia bezpieczne i czyste spektrum UVA bez UVB i UVC;
możliwość przełączania światła białego i światła UV;
posiada certyfikat CE i FCC;
jest zgodny z ASTM E1417, ASTM E1444, ASTM E3022;
zapewnia stabilną pracę w silnym polu magnetycznym.

Podsumowanie

Wymienione powyżej przyrządy pomagają w przeprowadzaniu badań nieniszczących nawet najlepszym specjalistom w tej dziedzinie. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów lamp, które wpłyną pozytywnie na wykonywaną przez nich pracę, skutecznie wykrywając wady, których sami nie są w stanie dostrzec. Warto więc zaopatrzyć się w ten przydatny sprzęt i ułatwić sobie czynności, takie jak kontrola jakości oraz przeprowadzanie badań bezpieczeństwa na różnych tworzywach.